twoje zakupy


Torba jest pusta !

Leksykon

Czerniak

Charakterystyka
   Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który pojawia się w okolicach tzw. pieprzyków lub na skórze niezmienionej.

Powstawaniu czerniaka sprzyjają:

  • nadmierna ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium, opalanie, którego skutkiem było poparzenie
  • skłonności genetyczne
  • jasna karnacja, liczne piegi i znamiona barwnikowe
  • włosy bardzo jasne lub rude
  • niebieska tęczówka


  Początkowo czerniak może wyglądać jak zwykły, brązowy pieprzyk. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zmienia kształt (zmiana okrągła zmienia się w niesymetryczną) i rośnie, może też pojawić się zaczerwienie wokół zmiany oraz nierówne brzegi. Kolor zmiany może być czerwony, szary, cielisty, niebieskawy. - jeżeli zaczyna się zmieniać należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Osoby młode najczęściej zauważają czerniaka na klatce piersiowej (mężczyźni) oraz dolnych częściach nóg (kobiety), natomiast u osób starszych dotyka głównie twarzy.

  Jeśli , zauważysz , któreś z powyższych reakcji natychmiast zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do specjalisty. Wcześnie wykryty czerniak jest uleczalny.

  Korzystając ze słońca, nawet podczas letnich spacerów zawsze zabezpieczaj skórę kosmetykiem z filtrem, który ochroni przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Pamiętaj też, że aplikację kosmetyku należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia oraz po każdej kąpieli w akwenach wodnych. 

Wyraź swoją opinię

Brak opinii, bądź pierwszy i dodaj swoją opinię.

wyraź swoją opinię i oceń produkt

Jak oceniasz produkt?


odśwież

* - Pola wymagane