twoje zakupy


Torba jest pusta !

Leksykon

Atopowe zapalenie skóry

Charakterystyka
   Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem genetycznym. Stan chorobowy najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, pojawiają się suche plamy (zmiany wypryskowe), świąd i pogrubienie naskórka.
   Zmiany umiejscowione są w charakterystycznych miejscach, do których należą twarz, szyja, zgięcia łokci i kolan. Zmiany mogą mieć charakter łagodny i ostry, skóra jest bardzo sucha, swędząca, wrażliwa, często miejsca zmian są zaczerwienione, błyszczące (skóra pergaminowa). Atopowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły i nawrotowy. Pogorszenie zwykle występuje w okresie wiosennym i jesiennym, poprawa latem. Zmianom skórnym może towarzyszyć np. katar sienny.
   Atopowe zapalenie skóry u dzieci często spowodowane jest alergią pokarmową, u dorosłych przyczyną są raczej alergeny wziewne np. kurz.

Pielęgnacja
   Pielęgnacja skóry atopowej oparta jest na stosowaniu emolientów czyli środków natłuszczających i tworzących na skórze barierę ochronną . Produkty takie mają za zadanie zmniejszyć przeznaskórkową utratę wody czyli utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Kosmetyki z grupy emolientów stosuje się zarówno do kąpieli jak i smarowania (balsamy).
   Istotna może okazać się dieta, szczególnie u dzieci i niemowląt, u których atopia występuje na tle alergii pokarmowej. Bardzo często maluchy uczulone są na białko mleka krowiego. Wyeliminowanie go z diety dziecka z regóły przynosi poprawę stanu skóry.
  Atopowe zapalenie skóry musi być zdiagnozowane przez lekarza, który zaleci stosowanie odpowiednich preparatów lub w ostrzejszych przypadkach leków.

  • atopowe zapalenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry

Wyraź swoją opinię

Brak opinii, bądź pierwszy i dodaj swoją opinię.

wyraź swoją opinię i oceń produkt

Jak oceniasz produkt?


odśwież

* - Pola wymagane